Videorecepty ZDE! Stovky skvělých videoreceptů na jednom místě pro vás!!!

Kokosový olej a jeho blahodárné účinky pro zdraví

Kokosový olej je známý především pro své blahodárné účinky a je využívaný v potravinářství, medicíně, farmacii, průmyslu a mnoha dalších oborech. Především díky vysokému obsahu nasycených mastných kyselin je velmi oblíbeným zdravým tukem v paleo stravě. Co se týká použití oleje, je vhodný nejen na smažení, ale také na masáže a kosmetické účely. Pro své jedinečné vlastnosti je kokosový olej vyhledávanou alternativou běžně užívaných pokrmových tuků.

kokosovy olej vyrobaKokosový olej je získáván z kopry, což je usušené a rozemleté jádro kokosového ořechu obsahující až 65 % kokosového oleje. Výroba kopry zahrnuje odstranění skořápky, drcení a sušení jádra ořechu. Tato výroba probíhá přímo na místech, kde rostou kokosové palmy. Olej má přirozeně sladkou chuť a obsahuje až 92 % SFAs. Olej obsahující převážně SFAs s krátkým až středním řetězcem činí kokosový olej tuhým. Převažujícími FAs jsou kyseliny laurová (48 %) a myristová (18 %), přitom žádná jiná FA není přítomna v množství vyšším než 8 %. Díky převažujícímu zastoupením SFAs je kokosový tuk velmi stabilní vůči oxidaci.

Ze všech „super-potravin“ na trhu bychom mohli kokosový olej zařadit na první příčky a to díky takřka nekonečnému seznamu jeho použití. Organický panenský kokosový olej má pozitivní vliv na lidský organismus. Toto tvrzení je prokázáno a potvrzeno nejednou vědeckou studií. Počínaje péčí o pleť, přes pomoc při hubnutí až po hormonální harmonizaci těla.

Pojďme se podívat na 10 důvodů, proč bychom měli vpustit kokosový olej do našeho života:

  1. Nárůst energie
  2. Boj s infekcí
  3. Normalizace mozkových funkcí
  4. Snížení pocitu hladu
  5. Hubnutí
  6. Zdravá kůže
  7. Snížení rizika srdečních chorob
  8. Péče o vlasy
  9. Lepší vstřebávání živin
  10. Štítná žláza a krevní cukr

1. Nárůst energie

Na rozdíl od většiny jiných nasycených tuků je kokosový olej tvořen převážně z triglyceridů se středním řetězcem. Tento druh tuků se tráví jiným způsobem než triglyceridy obsažené v mase a mléčných výrobcích a to tak, že triglyceridy kokosového oleje nejsou usazovány v těle jako „tukové zásoby“. Místo toho jsou přepraveny přímo k játrům, kde jsou rychle přeměněny na energii.

Konzumací cca dvou polévkových lžic kokosového oleje každé ráno byl prokázán nárůst hladiny energie v průměru o 5% a to po dobu 24 hodin!

2. Boj s infekcí

Jeden z „kokosových triglyceridů“, kyselina laurová, tvoří zhruba 50% z celkového obsahu mastných kyselin kokosového oleje a je tou hlavní složkou, která dělá kokosový olej vyjímečným. Krom jiných zdravotních výhod je kyselina laurová silně antimikrobiotická, zabíjí viry, bakterie, prvoky a plísně rozpuštěním jejich buněčných stěn. Přidání kokosového oleje do jídelníčku může zvýšit obranyschopnost organismu, zlepšit trávení a dokonce může pomoci s léčbou žaludečních vředů.

3. Normalizace mozkových funkcí

kokosovy olej mozekKdyž je kokosový olej tráven, triglyceridy se středním řetězcem putují přímo do jater, kde jsou syntetizovány v ketolátky. Tyto chemické sloučeniny mají pozitivní vliv na některé mozkové poruchy, konkrétně na epilepsii a Alzheimerovu chorobu, což je nejrozšířenější formou demence. Vysoké koncentrace ketolátek v krvi prokázaly snížení počtu epileptických záchvatů u dětí, které nemohou být medikovány. Ketolátky jsou taktéž alternativním zdrojem energie pro mozkové buňky, které ztratily schopnost zpracovávat glukózu, což je jedna z hlavních příčin Alzheimerovy choroby.

4. Snížení pocitu hladu

Ketolátky vznikající konzumací kokosového oleje, mají navíc výhodu snížení pocitu hladu a též nám dokáže pomoct, když nás honí mlsná. Konzumujeme-li denně jednu či dvě lžíce kokosového oleje, získáme tak účinnou pomoc při rychlejším zasycení, pomáhá proti přejídání se a přispívá k omezení příjmu potravin mezi hlavními jídly.

5. Hubnutí

kokosovy olej
Health Link 200ml – 81 Kč

Každodenní konzumací byly prokázány pozitivní výsledky při pomoci s hubnutím a zejména v úbytku tuků v oblasti břicha. Regulací chuti k jídlu a zlepšením trávení, kokosový olej přispívá ke snížení denního příjmu kalorií a vede k přirozené rychlosti hubnutí (cca půl až jedno kilo týdně). Pravidelnou konzumací je navozeno i zlepšení nálady, což při samotném aktu redukce váhy neskonale pomáhá. Kokosový olej působí i v hormonální rovině, kdy snižuje stres a úzkost – dvě z příčin nadměrného ukládání tuku v břišních partiích. Jen je důležité mít na paměti, že kokosový olej má vysoký obsah kalorií, proto je třeba při hubnutí dodržovat doporučené denní dávkování, 1-2 polévkové lžíce.

6. Snížení rizika srdečních chorob

Ignorujte to, že se okolo Vás tvrdí, že všechny nasycené tuky jsou špatné a hlavní příčinou onemocnění srdce. Ukázalo se, že kokosový olej zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi a to tím, že zvyšuje hladinu HDL („dobrého“ cholesterolu) a zároveň snižuje hladinu LDL („špatného“ cholesterolu). Je to tím, že napomáhá krevnímu řečišti převést cholesterol do užitečné formy a tím udržet „zdravý“ krevní tlak. Též se podílí na zlepšení krevní srážlivosti a antioxidačních aktivitách v krvi, což snižuje riziko srdečních onemocnění.

7. Zdravá kůže

Kokosový olej obsahuje velké množství vitamínu E, který pomáhá s hydratací pokožky a vůbec s poškozenou kůží a také bojuje s příznaky jejího stárnutí. Dobré výsledky má i s celulitidou, striemi a pomáhá s eliminací folikulární keratózy. Kokosový olej poskytuje přirozenou ochranu před škodlivým UV zářením. Může být používán i při prevenci či léčbě mikrobiálních a plísňových kožních infekcí, které způsobují či zhoršují popraskané paty nebo akné. Použití oleje přímo na kůži má uklidňující terapeutický účinek a navíc krásně voní.

8. Péče o vlasy

Stejně jako chrání kůži před slunečním zářením a dehydratací, pomáhá i s ochranou vlasů. Vmasírovní panenského kokosového oleje do pokožky hlavy a vlasů před návštěvou bazénu či pláže udržuje jejich zdravou vlhkost a pomáhá před UV zářením a chemikáliemi. Pravidelným používáním můžeme též docílit snížení tvorby lupů či jejich úplného vymizení. S kokosovým olejem je to sice běh na dlouhou trať, ale Vaše trpělivost se jistojistě vyplatí.

kokosovy olej vlasy

9. Lepší vstřebávání živin

Konzumací kokosového oleje docílíme lepšího vstřebávání (v tucích rozpustných) vitamínů A, D, E a K. Pokud používáte tablety k doplnění těchto vitamínů, je dobré je podpořit polévkovou lžicí této takřka univerzální tekutiny. Pokud Vám nesedí přímé polykání oleje, můžete použít kokosový olej při vaření a nahradit tak olej olivový či máslo. Dá se použít i při tvorbě dresinků, jež se skvěle hodí k zeleninovým pokrmům. Unikátní chuť se hodí k mnohé listové zelenině a vzhledem k jeho struktuře se nemusíme bát vystavit jej vyšším teplotám. Kokosový olej se skvěle hodí do pečených jídel, „smoothies“ i do dezertů.

10. Štítná žláza a krevní cukr

Výše zmíněné triglyceridy kokosového oleje jsou nápomocny i při přeměně cholesterolu v pregnenolon, což je jedna z látek vedoucích k syntéze lidských hormonů, které jsou mimo jiné zodpovědné za zdravou funkci štítné žlázy. Denní dávka dvou lžic oleje může též pomoci tělu efektivněji využívat inzulin a stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Závěr

Jak vidíte, kokosový olej má celkem přesvědčivý seznam zdravotních a kosmetických přínosů pro lidské tělo, tudíž by neměl chybět v žádné domácnosti. V případě kokosového oleje nejdražší neznamená ten nejlepší, ale je potřeba vybírat s rozvahou. Níže uvedené oleje mám osobně vyzkoušené a můžu je vřele doporučit. A co vy, máte s kokosovým olejem také pozitivní zkušenosti? Budeme moc rádi, když se o ně podělíte v komentáři.

kokosovy olej
Saloos LZS 250ml – 204 Kč
kokosovy olej
mp bio 500ml – 262 Kč
kokosovy olej
Health Link 200ml – 81 Kč

No Comments

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

kuře s batáty a dušenou kapustou
Kuře s batáty a dušenou kapustou

Zeleninový salát s vejcem

Tento skvělý recept můžete vzužít jako snídani, oběd, svačinu či večeři....

Krůtí špíz