Hovězí steak s pečeným morkem a celerovým pyré
Porce
1Porce
Porce
1Porce
Suroviny
Pokyny
  1. Nejdříve oddělíme maso ze středu svíčkové (plec a špičku odložíme na přípravu jiného jídla). Maso opláchneme, osušíme, dáme na talíř a necháme v lednici 24 hodin odpočívat nepřikryté. Během 24 hodin několikrát otočíme a musíme dát pozor na to, aby neleželo ve vodě nebo krvi.
  2. Po uležení maso nařežeme na 2-3 cm vysoké plátky, srovnáme zpět do tvaru a necháme hodinku v pokojové teplotě odpočívat. Poté okořeníme podle chuti. Doporučuji pouze hrubě mletý, případně namíchaný hrubý a citronový pepř. Nic víc. Zapneme troubu a necháme ji rozehřát na 160°C.
  3. Na pánvi rozpálíme trochu oleje a maso narychlo (cca 1 minutu z každé strany) opečeme. Nakonec maso vložíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 160°C a necháme dodělat (cca 6-8 minut).
  4. A co ta pečená morková kost? Ten morek se vám na talíři bude vážně líbit. Že by ale nutně musela být pečená? Dle mě nemusí. Já ji vyndal z polévky a položil vedle bifteku na pánev. Po jeho vyjmutí z trouby ji tam pak nechám co nejdéle a servíruji až je vše hotové.
  5. V průběhu pečení s připravíme celerové pyré. Celer očistíme a nakrájíme na tenké plátky (přibližně 4mm). Plátky přidáme do hrnce s osolenou vodou a pod poklicí celer pomalu dusíme dokud nezměkne. Hotový celer scedíme, a dáme buďto do blenderu, mixéru nebo rozmixujeme tyčovým mixérem na jemné pyré, které je možné dle chuti dosolit.
  6. Dále, hrubší cuketové hranolky na olivovém oleji orestujeme a vmícháte jemně posekaný kousek česneku. Odstavíme, osolíme a opepříme. Na talíř jej ani nemusíte dát všechen.
  7. Vše můžeme servírovat a maso solíme až na talíři. Já si ale ani nevzpomněl.
Poznámky k receptu

Obecně u steaků je žádoucí úprava RARE – krvavý (56-58°C). Tu já ale nerada preferuji spíše MEDIUM – růžový (59-63°C). WELL DONE – tedy propečený (64-70°C) už nemusím. Rozdíl mezi RARE a MEDIUM je právě těch asi 6-8 minut dlouhá příprava, ale neberte to absolutně. Lepší je ten teploměr, přičemž teploty uvnitř masa máte v závorkách.