Videorecepty ZDE! Stovky skvělých videoreceptů na jednom místě pro vás!!!

Whole30 dieta podle knihy Jídlo na prvním místě

Dnešní doba nabízí spoustu druhů diet a způsobů stravování. Každý jsme nějaký, každému z nás vyhovuje něco jiného. Kolik lidí, tolik způsobů příjmu potravy. Vybrat ten správný způsob stravování, který nám bude vyhovovat a s nímž bude naše tělo spokojeno, je běh na dlouhou trať. Jak se říká, „jsme, to co jíme“, proto je třeba hledat ten správný směr, jak v životě, tak i v otázce jídla. Kniha „Jídlo na prvním místě“ je dalším možným způsobem jak toho dosáhnout. Je v ní obsažena 30-ti denní stravovací výzva (Whole30) vytvořená výživovými specialisty Dallasem a Mellisou Hartwigovými, zakladateli stránek Whole9life.com.

Na první pohled to vypadá jednoduše: vynechat obiloviny, mléko, cukr a luštěniny a to jen po dobu jednoho měsíce. Žádné obložené chleby, jogurty, pizzy, brambůrky, sýry atd. – seznam „zakázaných“ potravin je samozřejmě delší a uveden níže. A v této řeholi nám náladu nezvedne ani alkohol, neboť ten je taktéž vyškrtnut z jídelníčku. Pro mnohé, jak už bylo naznačeno, tohle nebude žádná sranda. Ale v životě jste zvládli určitě i těžší věci, je to tak? Zvednete vhozenou rukavici a přijmete výzvu?

jidlo na prvnim miste kniha
Jídlo na prvním místě 296 Kč

Výzva Whole30, jak se tato „dietní úprava jídelničku“ v originále nazývá, po Vás bude chtít úplné odstřižení se od některých zásadních skupin potravin na které jste zvyklí (např. pečivo, mléko) a to po dobu 30ti dní. Nebudete počítat kalorie ani se radit s váhou a cvičení si přidáte pouze tehdy, jste-li na sebe přísnější než ostatní a jdete přímo za cílem zhubnout. Vaše kila začnou mizet, Vaše tělo se začně měnit a jak tvrdí zakladatelé Whole30, navždy se změní Váš vztah k potravinám a stravování. Po třiceti dnech, kdy výzva končí, je třeba se pomalu vrátit k původnímu stylu stravování, protože jedině tak zjistíte, které potraviny stály za problémy, jež Vás trápily. Mohl to být třeba nedostatek energie, špatná nálada či špatné spaní. Lidé co dietou Whole30 prošli dokonce zmiňují zlepšení zdravotního stavu u cukrovky, fibromyalgie či u hyperkinetických poruch…

Povolené a zakázané potraviny podle Whole30

Co je ve Whole30 povoleno: maso (hovězí, telecí, vepřové, drůbeží, zvěřina, ryby), mořské plody, vejce, ovoce, zelenina (čerstvá i uvařená, grilovaná atd), ořechy (kromě arašídů) a semínka (sezamová, lněná atd).

Co je ve Whole30 zakázáno: cukr (včetně umělých sladidel, medu a agáve), alkohol, obiloviny (včetně ovsa, kukuřice, rýže), luštěniny (včetně fazolí, cizrny a arašídů) a mléčné výrobky (mléko, sýry, jogurty) a samozřejmě pečivo.

Pít je doporučeno např. citrónovou šťávu s vodou, vodu, čaj a povolena je i káva, ne však ve velkém množství a samozřejmě bez mléka a cukru. Na sladké limonády a alkohol můžete zapomenout.

Nepřipomíná Vám to něco? Pokud ne, tak si přečtěte článek Co je paleo dieta?

Zakladatelé Melissa a Dallas Hartwigovi

Melissa Dallas Hartwig
Melissa a Dallas Hartwigovi

Program Whole30 započal někdy v roce 2009, když Melissa Hartwigová a její manžel, fyzioterapeut a výživový specialista, Dallas Hartwig, zakládali webovou stránku a konzultační společnost Whole9. Jejich metoda se rozjela v době vydání jejich knihy „It starts with food“ (Začíná to jídlem), která rozebírá stravování z vědeckého hlediska. Kniha vyšla v roce 2012 a o rok později se díky sociálním médiím stává známou a to především díky tomu, že lidé kteří jejich „dietou“ prošli, vkládali na sociální sítě fotky „před“ a „po“ (before, after). Viditelné výsledky pak inspirovali další a další lidi, kteří se mezi sebou navzájem povzbuzovali a podporovali. „Na internetu pak tito lidé sdílí fotky jejich kuchařských výsledků, sdílí svá „drobná vítězství“ a všechny výsledky této diety dokážou taktéž navnadit jejich přátele a rodinu se zájmem o změnu jídelníčku“, říká Melissa Hartwigová.

Kritika Whole30

Joan Salge Blakeová, nutriční terapeutka má na program Whole30 jiný názor. „Diety mají i své stinné stránky. Kdykoli začnete odstraňovat jistou skupinu potravin ze své stravy, omezíte kalorie a to může mít nepříznivé důsledky. Stejně jako u všech krátkodobých diet, když je program ukončen, kalorie se vrátí zase zpět (tzv. Jo-jo efekt) a s nimi zpět i váha. Navíc některé z potravinových skupin, které dieta Whole30 eliminuje, jsou součástí zdravé výživy. Mléčné výrobky, mléko a jogurty obsahují vápník, vitamín D a proteiny a luštěníny jako jsou fazole a cizrna jsou skvělé a plné rostlinných bílkovin.“ Společně mohou kombinace potravinových skupin diety Whole30 napomoci při chronických onemocněních, třeba při diabetu typu 2, srdečních onemocněních, rakoviny či mrtvice. Lidé tak dosáhnou úbytku váhy a zároveň se začnou stravovat zdravě, což ve výsledku pomáhá i v boji s chronickými onemocněními. Blakeová zároveň varuje, že jakákoliv drastická dietní změna může změnit způsob, jakým tělo zpracovává léky, proto je důležité upozornit na změnu stravování svého lékaře, aby Vám popřípadě mohl změnit dávkování předepsaných léků.

No cheating aneb žádné podvádění

Někdo se může i obávat, že když náhodou pozře nějaký cukr či se napije trochy mléka, tak bude muset začít znovu od začátku, což by mohlo nejednoho adepta Whole30 odradit. Avšak nikdo nejsme dokonalí a ve stravování nevyjímaje a trocha vykolejení nemůže způsobit velké škody. Pokud lidé přistoupí na tento program předem s negativním přístupem, že neuspějí, jsou samozřejmě odsouzeni k nezdaru.

Lidé by si z diety Whole30 měli vzít to nejlepší, zatímco by příjem stravy obohatili o luštěniny, obiloviny a mléčné výrobky. Na rovinu, každá dieta má své záludnosti, takže vybrat si jídlo někde v restauraci je občas velmi složité. Existuje spousta míst, kde nevíte jak jídlo připravují, což může být trochu riskantní. A ne všichni máme čas a zdroje nakupovat a vařit si vlastní jídlo třikrát denně.

Whole30 v praxi

Já, který již delší dobu držím paleo dietu s občasnými primal prohřešky (ok, občas si dám i cheatmeal :D) jsem program Whole30 nepodstupoval. Přesto bych se rád s Vámi podělil o zkušenosti mé kamarádky, která si programem Whole30 úspěšně prošla. Jmenuje se Jana a má 36 let, 2 děti:

O knize Jídlo na prvním místě jsem se dozvěděla od mých známých, kteří se nám pochlubili o svých zkušenostech a skvělých výsledcích. Jako máma na plný úvazek a po dvou porodech jsem kila opravdu potřebovala shodit a tato nenásilná dieta mi přišla jako ideální. Koupila jsem si knihu Jídlo na prvním místě a po rychlém pročtení se zapojila do programu Whole30. Říkám si, je to jen 30 dní, to bude v pohodě a celkově se mi líbila myšlenka jíst opravdovou stravu či paleo stravu.

Ale vše není, jak na první pohled vypadá. Whole30 je opravdu striktní program, nejhorší se bylo už ze zvyku vzdát pečiva a sladkého. Celý první týden jsem s tím měla opravdu problém a bolesti hlavy. Ale hned po týdnu jsem viděla zlepšení, shodila jsem 3 kila a bolest hlavy ustala. Jako by mi někdo vyměnil baterie, měla jsem najednou strašně moc energie a lepší náladu. Jídlo se stalo mým palivem, více jsem se na něj soustředila a vychutnávala si ho. Po třech týdnech jsem už opravdu cítila velkou změnu, do toho jsem začala cvičit a běhat a zhubla jsem od začátku diety 5kg.

Ovoce, zelenina, maso, vajíčka, oříšky, kokosový olej, brambory jsou skvělou potravou a jsem ráda, že jsem tuto stravu díky programu Whole30 poznala. Nejlepší na tom je, že jsem tento způsob zdravého vaření přenesla na celou svou rodinu. Celkově jíme méně, ale častěji a jíme více zeleniny a ovoce. Jediný manžel se stále cpe pečivem, prý se ho vzdát nehodlá.

A výsledek? Nakonec jsem zhubla celých 8 kg a moje postava se za 38 dní změnila k nepoznání. Díky tomu, že jsem přidala i pohyb, tak se cítím opravdu lépe a zdravě. I mé myšlení se proměnilo, více se dívám na to, co jím a to byl i účel této knihy. Knihu všem doporučuji, protože svůj účel splnila na výbornou.

Závěr

Kniha Jídlo na prvním místě a třicetidenní program Whole30 není jen další módní trend, ale návrat k průmyslově nezpracovaným základním potravinám a nízko-sacharidovému složení pokrmů. Možná jste se už setkali s výrazem paleo dieta či paleo strava (to byste zřejmě nebyli u nás na webu), nicméně Hartwigovi dogmaticky netrvají na argumentech týkajících se vědomostí o složení stravy v paleolitu „Doporučujeme maso a zeleninu, ale ne proto, že právě to možná jedli naši předkové. Neříkáme, že cheescake není dobrá volba, protože jeskynní lidé cheescake nejedli a zcela určitě nehodláme diskutovat o tom, zda je to nebo ono jídlo paleo… Zajímá nás, co teď a tady prospívá nebo škodí našemu zdraví.“

jidlo na prvnim miste

A co vy, už máte přečtenou knihu Jídlo na prvním místě a zaznamenali jste ať už pozitivní či negativní výsledky? Podělte se o ně v komentáři.

4 Comments

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

kuře s batáty a dušenou kapustou
Kuře s batáty a dušenou kapustou

Zeleninový salát s vejcem

Tento skvělý recept můžete vzužít jako snídani, oběd, svačinu či večeři....

Krůtí špíz