Videorecepty ZDE! Stovky skvělých videoreceptů na jednom místě pro vás!!!

Crossfit a paleo dieta

Crossfit je jeden z nejpopulárnějších tréninkových programů, jehož zakladatelem je američan Greg Glassman. Jedná se o kombinaci různorodých tréninkových metod. Tréninky jsou založeny na funkčním silovém cvičení (vzpírání, silové trojboje, tréninky s medicimbaly a provazy aj.), kardiovaskulárním cvičení a výbušných atletických cvičení. Kombinací těchto metod dochází k rozvoji hlavních fyzických atributů, zejména síly, kardiovaskulární vytrvalosti, celkové výdrži, pružnosti, hbitosti, přesnosti, výbušnosti a pohybové koordinace.

V přiloženém videu se můžete podívát, s jakými cviky se na crossfitu setkáte, videí je na youtube spousta, stačí si zadat něco ve smyslu „what is crossfit„.

Hodně sportovců, kteří cvičí crossfit drží paleo dietu. Paleo dieta je soubor výživových doporučení, která vycházejí z historie paleolitické doby. V této dietě se oprostíte od rafinovaných cukrů, mléčných výrobků, luštěnin a zpracovaných polotovarů. Spolu s cvičením crossfitu docílíte znatelných výsledků. Je to ideální kombinace, která očistí Vaše tělo a dodá vám neskutečné množství energie a síly. Paleo dieta pro crossfit se od té klasické liší jen nepatrně a je vytvořena tak, aby byla prospěšná pro crossfit sportovce.

Crossfit jídelníček

Crossfit má vytvořený nejen cvičební program, ale i tzv. stravovací guideliny neboli návody. Podle oficiálních internetových stránek Crossfit.com by měly být v jídelníčky rozděleny makroelementy takto: proteiny 30%, sacharidy 40% a tuky 30%. Základem Crossfit stravy je zelenina, libové maso, oříšky a semínka. Podle webových stránek crossfit.com, diety s vysokým obsahem sacharidů, vedou ke zvýšení hladin cukru v těle, která vedou nejen k obezitě, ale k různým chronickým onemocněním.

crossfit camille

Paleo jídelníček

Předtím, než vzniklo moderní zemědělství, obilí, jako pšenice, nebylo součástí lidské stravy. Člověk byl lovec-sběrač. Jedl, co si ulovil a nasbíral. Především to byly volně žijící živočichové, ořechy, semínka a plody. Podle Paleo diety může tento způsob stravování snížit riziko vzniku civilizačních chorob, podporovat hubnutí a optimalizovat zdraví člověka. Dodržováním dietního plánu, vám Paleo strava dodá vše, co vaše tělo nejvíce potřebuje a to zejména bílkoviny, vlákninu, zdravé tuky, draslík, vitamíny, minerální látky, fyto živiny a antioxidanty. Zásady, jak Paleo, tak i Crossfit diety jsou stejné.

crossfit a paleo dieta

Doporučená Crossfit strava se velmi podobá Paleo stravě. Internetové stránky dokonce uvádí, že Paleo model je zcela v souladu s Crossfitovým. Existují však drobné úpravy pro Crossfit sportovce. Kniha „Paleo dieta pro sportovce“ uvádí, že při striktní paleo dietě, by mohla být regenerace svalů a těla u sportovců obtížná a mohla by trvat déle, proto před a po tréninku, je možné určité změny v jídelníčku provést.

Další tipy na crossfit a paleo

Dvě hodiny před delším cvičením se doporučují potraviny se středním glykemickým indexem, které pomůžou s nastartováním vašeho těla. Během cvičení, která trvají déle než jednu hodinu, jsou doporučovány nápoje s vysokým glykemickým indexem. A po tréninku je bezprostředně důležitý nápoj obsahující nejen sacharidy, ale i bílkoviny v poměru 4-5:1. Příkladem by mohla být ovocná šťáva smíchaná s práškovým proteinem. Během několika hodin po tréninku jsou doporučeny potraviny, které za normálních okolností povoleny nejsou, ale nám jde o rychlou a dostatečnou regeneraci, proto po náročném cvičení, si můžete dopřát těstoviny a rýži. Nejlepší potravou s vysokým obsahem sacharidů a vhodných po cvičení jsou brambory, sladké brambory a rozinky, ale při paleo dietě je musíme nahradit spíše zeleninou a oříšky.

5 Comments

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

kuře s batáty a dušenou kapustou
Kuře s batáty a dušenou kapustou

Zeleninový salát s vejcem

Tento skvělý recept můžete vzužít jako snídani, oběd, svačinu či večeři....

Krůtí špíz